Product information "KK-541 400 FC 1410 30 3S05 A"
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Barrel diameter: | 2.65 mm [.104 in] |
| Collar height: | 07 |
| Contacting from: | Flat contact |
| Current load capacity / rated current: | 20 A |
| Grid: | 3.5 mm [137 mil] |
| Installation type: | Press-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 200 °C [392 °F] |
| Min. temperature: | -100 °C [-148 °F] |
| Non-rotating: | Yes |
| Product group: | High-current test probe, High-current clamps (flat/round) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KK-541, KK-541 press-in |
| Sub-product group: | High-current clamps (flat/round) |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 36.3 mm [1.43 in] |
| Type of test probe connection: | Solder connection |
| Typical resistance (Ri): | 5 mOhm |
Login
Other products in this series:
- Product group: High-current test probe, High-current clamps (flat/round)
- Sub-product group: High-current clamps (flat/round)
- Series: KK-541, KK-541 press-in
- Grid: 3.5 mm [137 mil]
- Contacting from: Flat contact
- Magnetic: Yes
- Installation type: Press-in
- Quick-exchange system: No
- Type of test probe connection: Solder connection
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: Yes
- Min. temperature: -100 °C [-148 °F]
- Max. temperature: 200 °C [392 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 36.3 mm [1.43 in]
- Barrel diameter: 2.65 mm [.104 in]
- Collar height: 07
- Current load capacity / rated current: 20 A
- Typical resistance (Ri): 5 mOhm
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe